KOLORENO
" "

99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10179Nie polecam55

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Sterowanie taśmami LED za pomocą pilota - czy to możliwe?

Oświetlenie LED to jeden z najlepszych sposobów na tworzenie aranżacji świetlnych pomagających w podkreślaniu elementów wystroju wnętrza, a także kreowaniu efektów dekoracyjnych przy pomocy światła. Niewielkie zużycie prądu, możliwość wyboru źródeł światła o różnej temperaturze barwowej od neutralnej idealnej do pracy po bardzo ciepłą sprzyjającą relaksowi, a także swoboda w ustawianiu koloru sprawia, że możliwości, jakie zyskują osoby chcące wzbogacić wygląd poszczególnych pomieszczeń lub całych mieszkań są właściwie nieograniczone. Korzystanie z wygodnych w montażu i dających się wkomponować zarówno we wszelkiego rodzaju zabudowy ścienne, sufitowe czy podłogowe taśm LED, jak i oświetlenia meblowego, które można stosować we wszystkich pomieszczeniach, dodatkowo powiększa zakres dostępnych opcji aranżacyjnych. Kolejnym plusem jest możliwość używania wielu efektów świetlnych od zmiany barwy po regulowanie natężenia. Szeroki wybór sterowników do taśm LED pozwala na wygodny dobór parametrów pracy, a także na używanie zapewniających maksymalny poziom komfortu pilotów zdalnego sterowania. Zobaczmy, co mają do zaoferowania sterowniki do taśm LED oraz w jaki sposób współpracują z pilotami.

Rola sterowników do taśm LED i ich rodzaje

Używanie taśm LED jest łatwe i daje możliwość samodzielnego wykonywania ciekawych projektów podświetlenia. Ze względu na duży wybór dostępnych mocy poszczególnych taśm można je stosować zarówno jako oświetlenie dekoracyjne, jak i w charakterze lamp użytkowych. Taśmy LED mogą być używane w dłuższych kawałkach, np. przy podświetlaniu dużych powierzchni – sufitów, ścian czy podłóg, ale także dzielone na mniejsze fragmenty, oświetlające tylko wybrane miejsce. Ponieważ taśmy różnią się zagęszczeniem diod oraz ich wielkością, a także natężeniem światła emitowanego przez każdą z nich, paleta dostępnych efektów jest bardzo szeroka. Dodatkową opcją jest skorzystanie z taśm LED RGB, w przypadku których można uzyskać dowolną barwę światła, a także przełączenia ich w różne tryby pracy od ciągłego zmieniania kolorów po pracę z rozmaitymi poziomami natężenia światła. Choć wymaga to wykorzystania dodatkowego urządzenia w postaci sterownika, który musi być dołączony do całej instalacji, to czynności związane z montażem są bardzo proste.

Do prawidłowego działania taśmy LED niezbędny jest zasilacz, który dostarczy odpowiednią ilość energii elektrycznej i zmieni dostępny w gniazdku prąd zmienny o napięciu 230 V na stały. W zależności od rodzaju taśmy potrzebne napięcie może wynosić 12 albo 24 V. Przy wyborze zasilacza ważne będzie odpowiednie dobranie jego mocy, która powinna być o ok. 20% większa niż moc wykorzystywana przez taśmę o określonej długości. Choć zestaw taśmy i zasilacza po połączeniu odpowiednich końcówek będzie działał, to użytkownik nie będzie miał możliwości wygodnego kontrolowania włączania i wyłączania światła ani zmiany parametrów pracy. Żeby zyskać wpływ na działanie taśmy, do instalacji między zasilaczem a taśmą, musi zostać podłączony odpowiedni sterownik. W zależności od swoich możliwości będzie on mógł regulować pracę taśmy, zmieniając zakres dostarczanego napięcia. Ilość realizowanych funkcji może być jednak dużo większa w zależności od budowy samego sterownika i możliwości taśmy.

Najprostsze sterowniki działają tak samo, jak włączniki tradycyjnych lampek, pozwalając na załączenie i wyłączenie taśmy za pomocą mechanicznego przycisku. Nieco bardziej wygodne w użytkowaniu są sterowniki uruchamiające lub wyłączające taśmę po zbliżeniu ręki do czujnika. Każdy gest wykonany w sąsiedztwie sensora zamontowanego w sterowniku zbliżeniowym przełącza tryb jego pracy – pierwsze zbliżenie włączy taśmę, kolejne ją wyłączy. Włączniki tego rodzaju mogą być montowane bezpośrednio w profilach lub poza nimi i umieszczane np. pod szafką kuchenną czy w wybranej części ściany. Niektóre włączniki dotykowe mogą też sterować jasnością taśmy LED, w takim przypadku natężenie światła zmienia się, przesuwając ręką po obudowie lub jej wybranej części. Sterowniki dotykowe mogą także występować w wersjach do montażu na ścianie czy w meblu. W zależności od swoich możliwości i realizowanych funkcji dają one różny zakres regulacji od ściemniania światła przez zmianę barw aż po efekty specjalne. Najwygodniejszą formą ustawiania parametrów pracy taśmy LED jest jednak korzystanie ze sterowników obsługiwanych pilotem.

Piloty do taśm LED i sterowniki o zaawansowanych funkcjach

Piloty sterujące taśmami LED są jednym z najbardziej komfortowych sposobów ich obsługi, zwłaszcza w przypadku taśm montowanych w różnych zabudowach. Nie ma wówczas potrzeby przeciągania dodatkowych przewodów w celu umieszczenia panelu do obsługi funkcji taśmy w wygodnym dla użytkownika miejscu. Dzięki pilotowi współpracującemu ze sterownikiem można w pełni korzystać ze wszystkich oferowanych ustawień. Warto jednak pamiętać, że zakres regulacji zależy od możliwości sterownika, a nie samego pilota, który służy jedynie do przekazywania sygnałów o wybranym trybie pracy.

W zależności od wybranego zestawu piloty zdalnego sterowania mogą wykorzystywać podczerwień – tak jak typowe piloty do telewizorów – albo korzystać z częstotliwości radiowej. Piloty na podczerwień (IR) wymagają umieszczenia sterownika będącego odbiornikiem sygnału w takim miejscu, by urządzenia się wzajemnie „widziały” lub by sygnał po odbiciu od innych przedmiotów, np. od ściany mógł do nich łatwo dotrzeć. Piloty radiowe (RF) nie mają takich ograniczeń, choć umieszczenie sterownika za dużym elementem metalowym czy za grubą ścianą może ograniczyć skuteczność ich działania.

Piloty mogą być dołączane do różnych sterowników. Spotyka się je zarówno w zestawach przeznaczonych do jednokolorowych taśm LED, jak i w zestawach do taśm różnobarwnych RGB i WRGB (z dodatkowymi diodami świecącymi na biało). Przy bardziej rozbudowanych sterownikach za pomocą pilota można obsługiwać podstawowe funkcje związane ze zmianą natężenia światła (ściemnianie/rozjaśnianie), jego barwą (ustawianie koloru), a także efektami specjalnymi. Wśród nich jest zwykle kilka-kilkanaście różnych trybów pracy związanych ze zmianą barw z różnymi prędkościami i w rozmaitych zakresach barwnych. Wiele urządzeń daje też możliwość regulowania prędkości, z jaką pojawiają się poszczególne efekty czy ich sekwencje.

Ciekawą możliwością dostępną w bardziej zaawansowanych sterownikach jest opcja tworzenia różnych stref z oddzielnym sterowaniem, jednak przy użyciu jednego pilota. W ten sposób można łatwo rozdzielić LED-y będące podświetleniem sufitu, ścian, podłogi czy ich wybranych fragmentów i obsługiwać je jednocześnie lub włączać i wyłączać niektóre z nich. Sterowanie strefowe może być bardzo rozbudowane, a nawet obejmować kilka różnych pomieszczeń. Interesującą i użyteczną opcją dostępną w niektórych kontrolerach jest dołączanie modułu wifi, który umożliwia sterowanie taśmami LED za pomocą aplikacji w smartfonie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium