KOLORENO
" "

99,5% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10179Nie polecam55

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Przydatne akcesoria do taśm LED

Taśmy LED pozwalają na tworzenie bardzo atrakcyjnych aranżacji świetlnych, które mogą stanowić oświetlenie użytkowe wybranych części pomieszczeń oraz zapewniać ciekawe efekty dekoracyjne. Montaż oświetlenia LED w postaci taśm jest coraz częściej stosowanym uzupełnieniem wszelkiego rodzaju elementów wzbogacających wnętrza – sufitów podwieszanych o bardziej złożonych kształtach, zabudów ściennych z płyt kartonowo-gipsowych, a także poszczególnych mebli. Taśmy LED montuje się jako dodatkowe oświetlenie nadblatowe w kuchniach oraz wykorzystuje jako źródła światła służące do dekoracji łazienek, podświetlania stopni schodów czy wnętrz szaf oraz różnego rodzaju wnęk. Stosowanie LED-ów jest popularne ze względu na ich liczne zalety związane m.in. z niskim zużyciem energii i długim okresem eksploatacji. Dla wielu użytkowników liczy się także łatwość ich podłączania, używania oraz sterowania dzięki dostępności wielu przydatnych akcesoriów do taśm LED. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie korzyści wiążą się z korzystaniem z taśm LED-owych oraz zobaczmy, jakie rodzaje dodatkowych akcesoriów można do nich zastosować.

Dlaczego taśmy LED cieszą się tak dużą popularnością?

Oświetlenie LED od czasu pojawienia się na rynku zyskało szerokie grono zwolenników, praktycznie wypierając stosowane do niedawna świetlówki energooszczędne. Dzięki wprowadzeniu efektywnych diod SMD (Surface Mounted Device) w postaci niewielkich świecących elementów, które można łatwo wkomponować zarówno w tradycyjne obudowy montowane jako źródła światła zastępujące klasyczne żarówki, jak i wykorzystać w oświetleniu dekoracyjnym, LED-y stały się nieodłącznym elementem aranżacji wnętrza. Węże świetlne LED i taśmy LED są dziś używane przy większości remontów i modernizacji mieszkań, a także przy wykańczaniu wnętrz domów jednorodzinnych oraz budynków użytkowych.

Ogromna popularność taśm LED wynika z ich licznych zalet. LED-y umożliwiają uzyskiwanie wielu efektów świetlnych – w zależności od modelu mogą emitować światło białe o różnej temperaturze barwowej od zimnej do ciepłej, świecić z różnym natężeniem, zmieniać barwę w różnych sekwencjach czy podświetlać pomieszczenie wybranym kolorem. Co ważne, taśmy LED są łatwe w montażu – można je przycinać na mniejsze fragmenty dopasowując do rozmiarów zabudów czy mebli, w których mają być zainstalowane, a także łączyć w dłuższe odcinki. Do założenia taśmy nie są potrzebne ani specjalistyczne narzędzia, ani bardzo skomplikowana wiedza fachowa. Ze zbudowaniem całego systemu bez trudu może sobie poradzić nawet osoba bez większego doświadczenia. Do korzyści związanych z wyborem taśm LED należy zaliczyć także fakt, że są one dostępne w wersjach wodoodpornych, które nadają się do użytku w łazienkach i kuchniach.

Dużym plusem taśm LED jest to, że można do nich dokupić wiele akcesoriów, które ułatwiają podłączenie zasilania, montaż samej taśmy oraz jej późniejszą obsługę. Wszystkie elementy potrzebne do zbudowania funkcjonalnego i umożliwiającego uzyskanie znakomitych efektów wizualnych oświetlanie LED nie są drogie, a koszt eksploatacji ze względu na niewielkie zużycie energii elektrycznej utrzymuje się na niskim poziomie.

Akcesoria do podłączenia taśm LED

Podłączenie taśm LED wymaga doprowadzenia zasilania do ścieżek łączących znajdujące się na nich diody. W taśmach jednokolorowych oznacza to dołączenie przewodu „+” dostarczającego napięcie oraz przewodu „–”, czyli masy. W taśmach RGB będzie to po jednym przewodzie „+” dla każdej diody – czerwonej, zielonej i niebieskiej oraz przewód masowy, a zatem łącznie 4. W taśmach RGBW niezbędne będzie podłączenie 5 przewodów – po jednym „+” dla każdej diody – poza czerwoną, zieloną i niebieską występuje tu także dioda biała – oraz „–”. Wśród akcesoriów do taśm LED można wiec znaleźć przewody prądowe o 2, 4 albo 5 żyłach i różnym ich przekroju, który jest uzależniony od planowanego obciążenia całej instalacji.

Podłączenie przewodów do taśmy LED mogłoby być bardzo uciążliwe i pracochłonne, gdyby wszystkie końcówki trzeba było ze sobą lutować. Na szczęście istnieje o wiele prostsze rozwiązanie polegające na skorzystaniu z dostępnych szybkozłączek, za pomocą których można zarówno podłączyć zasilanie, tworzyć rozgałęzienia taśm i doprowadzać dodatkowe zasilanie. Wśród akcesoriów do taśm LED można znaleźć zarówno złączki proste, jak i kątowe, a także rozgałęzienia potrójne i poczwórne przeznaczonej do instalacji dwu, cztero i pięciożyłowych. Warto pamiętać, że typy złączek powinny być dopasowane do rodzaju taśmy oraz wykorzystywanego z nią sterownika lub zasilacza.

Ponieważ taśmy LED są zasilane prądem stałym o napięciu 12 albo 24 V, a w sieci płynie prąd zmienny o napięciu 230 V przy montażu taśm LED niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego zasilacza. Trzeba pamiętać, że powinien on mieć moc dobraną do zapotrzebowania podłączanej taśmy. Zależy ona od typu zamontowanych diod oraz ich ilości. Parametr ten jest zawsze podawany przez producenta taśmy, zwykle w postaci mocy w W/mb, czyli watach na metr bieżący. Planując zasilenie odcinka o większej długości, należy więc pomnożyć zapotrzebowanie w watach przez długość stosowanej taśmy w metrach, przy czym moc zasilacza powinna być wyższa o około 20–30%.

Akcesoria do montażu taśm LED

Jedną z zalet taśm LED jest szybki montaż za pomocą warstwy kleju umieszczonego na ich spodniej stronie. Po usunięciu silikonowej osłonki fragment taśmy może być zamocowany w dowolnie wybranym miejscu. Takie rozwiązanie nie zawsze będzie jednak optymalne. Trzeba pamiętać, że choć diody LED zamieniają większość dostarczanej im energii elektrycznej w strumień fotonów, czyli promieniowanie świetlne to jej część jest przekształcana w ciepło. Podczas ciągłej pracy ilość energii cieplnej może powodować nagrzewanie się podłoża. O ile w niektórych przypadkach nie będzie miało to większego znaczenia, o tyle przy montowaniu taśm LED np. bezpośrednio na tworzywie sztucznym można doprowadzić do jego deformacji. Dla zapobieżenia takim sytuacjom stosuje się profile LED.

Profile LED to rodzaj wykonanych z metalu – najczęściej aluminium lub stali „korytek”, w które wkleja się taśmę. Mają one różne rozmiary, w zależności od wymiarów taśm i skutecznie pomagają w odprowadzaniu ciepła oraz chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieją różne rodzaje profili – można spotkać profile nawierzchniowe, przeznaczone do montowania na płaskich powierzchniach, narożne i wpuszczane. Te ostatnie można znaleźć również w wersjach przeznaczonych do montażu między dwiema płytami kartonowo-gipsowymi.

Do łatwego montażu profilów stosuje się specjalne uchwyty, które należy przykręcić do powierzchni, na której ma być umieszczony profil, a także łączniki umożliwiające łączenie „korytek” pod różnym kątem. Ważnym uzupełnieniem profilów montażowych do taśm LED są klosze, które zapewniając przezroczystość, chronią jednocześnie taśmę przed zabrudzeniem lub uszkodzeniem mechanicznym. Elementy tego typu są wytwarzane z przezroczystego tworzywa, które może być także wykonane w wersjach „mlecznych” pomagających w rozpraszaniu światła i uzyskiwaniu jego bardziej równomiernego rozkładu.

Akcesoria do sterowania taśmami LED

Stosowanie taśm LED pozwala na uzyskiwanie wielu rozmaitych efektów świetlnych. W większości przypadków można regulować natężenie światła, a przy użyciu taśm RGB lub RGBW również jego barwę. Dostępne są rozmaite „efekty specjalne”, np. płynna zmiana kolorów czy ich migotanie. Skorzystanie z takich opcji wymaga jednak zakupu i zamontowania między zasilaczem a taśmą sterownika LED, czyli specjalnego układu elektronicznego, który pozwoli na powstawanie tego rodzaju efektów. Sterowniki w zależności od swego typu mogą oferować różne funkcje. Najprostsze z nich działają jak włączniki, pozwalając po naciśnięciu przycisku jedynie na uruchomienie taśmy, bardziej złożone mogą być sterowane dotykiem albo czujnikiem zbliżeniowym i dawać możliwość regulowania jasności taśmy. Dostępne są także zaawansowane urządzenia, które sterują np. zmianą kolorów oraz pozwalają na korzystanie z pilotów.

Sterowanie taśmą LED za pomocą zdalnego pilota daje użytkownikowi swobodę obsługiwania oświetlenia, które może być włączane i wyłączne z wybranego miejsca. Plusem jest także opcja obsługi w ten sposób wszystkich dostępnych ustawień – ściemniania i rozjaśniania światła, wyboru barwy i dowolnej jej zmiany. Wśród różnych typów pilotów dostępne są zarówno tańsze i prostsze modele działające na podczerwień, jak i bardziej zaawansowane i mające większy zasięg piloty radiowe. Ciekawą opcją są sterowniki pozwalające na obsługę oświetlenia za pomocą wifi przez aplikację w smartfonie.

Sterowniki do taśm LED dają możliwość tworzenia złożonych strefowych systemów oświetlenia. Za ich pomocą można niezależnie kontrolować kilka różnych obwodów. Pozwala to na włączenie/wyłączenie tylko niektórych z nich lub wszystkich jednocześnie, a także na dowolną zmianę kolorów w wybranej strefie. Rozwiązanie tego rodzaju sprawdza się znakomicie, zwłaszcza w bardziej rozległych systemach oświetlenia dekoracyjnego, umożliwiając uzyskiwanie różnorodnych efektów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium