KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10296Nie polecam44

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Typy diod stosowane w taśmach LED

Typy diod stosowane w taśmach LED

Taśmy ledowe to rodzaj oświetlenia, który może być wykorzystywany do bardzo wielu aranżacji świetlnych. Diody umieszczone na długim elastycznym pasku nadają się znakomicie jako podświetlenie mebli, detali architektonicznych oraz wszelkich urządzeń. Ich wielką zaletą jest to, że można je dopasować do niemal każdego miejsca montażu, a duża elastyczność pozostawia pełną dowolność w formowaniu sposobu, w jaki będą zamontowane.

Przy produkowaniu taśm stosuje się różne rozwiązania techniczne, w zależności od obszaru zastosowania. Oferowane są zarówno taśmy przeznaczone do montażu wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń, o różnym stopniu ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim przed przenikaniem zanieczyszczeń oraz zachlapaniem. Taśmy LED są wytwarzane z użyciem różnych rodzajów diod o odmiennych charakterystykach, dzięki czemu łatwo można znaleźć produkt o odpowiednich parametrach. Przyjrzyjmy się bliżej temu, jakie typy diod LED są wykorzystywane przy produkcji taśm.

Rodzaje diod LED

Diody LED mają różną konstrukcję. Wśród wcześniej wytwarzanych diod dominowały diody typu DIP (Dual In-Line Package), które swoim kształtem przypominały kapsułkę, z której były wyprowadzone dwa złącza przeznaczone do montażu. Diody tego typu są wciąż wykorzystywane, jednak ich ograniczeniem jest dość duży rozmiar.

Najbardziej rozpowszechnionym rodzajem diod LED, nie tylko przy produkcji taśm ledowych, ale również innych źródeł światła są diody typu SMD (Surface Mounted Device). Diody tego rodzaju są montowane na jednej płytce, a każda z diod jest podłączona do niezależnego obwodu. Możliwość montażu kilku diod na jednej płytce pozwala na większą miniaturyzację źródła światła, a także na uzyskiwanie modułów świecących w niemal dowolnym kolorze.

Kolejnym rozwiązaniem konstrukcyjnym spotykanym wśród diod LED jest COB (Chip On Board). Ten rodzaj diod zapewnia możliwość podłączenia wielu diod do jednego złącza. Ułatwia to produkcję i pozwala na uzyskanie optymalnego zagęszczenia diod na płytce. W tej technologii są produkowane źródła światła, które dostarczają większej mocy przy porównywalnym zużyciu energii.

Odmiany diod SMD najczęściej używane w taśmach LED

W taśmach LED najczęściej wykorzystuje się różne odmiany diod produkowanych w technologii SMD. Pozwala ona na połączenie niewielkich rozmiarów diod z dużą efektywnością działania, pozwalającą na uzyskanie dużej ilości światła przy umiarkowanym zużyciu prądu.

Dioda SMD 3528 to jedna z pierwszych diod wykorzystywanych w źródłach światła. Ma wymiary 3,5 x 2,8 mm. Przy mocy 0,06 wata pozwala na uzyskanie skuteczności świetlnej wynoszącej 80–90 lumenów z 1 wata.

Popularnym rodzajem diody SMD wykorzystywanej w taśmach jest dioda 2835. Charakteryzuje się ona sporym radiatorem ułatwiającym odprowadzanie ciepła. Jest ona w stanie uzyskać od 20 do 26 lumenów, co oznacza skuteczność świetlną na poziomie 100–130 lumenów z 1 wata energii.

Dioda SMD 3014 oferuje możliwość osiągnięcia skuteczności świetlnej na poziomie 100–130 lm/W. Jej moc to 0,1 W. Wymiary diody tego typu to 3,0 na 1,4 milimetra. Podobnie jak w przypadku pozostałych typów diod także i tu kąt rozsyłu światła wynosi 120°.

Typ diody SMD 5630 ma wymiary 5,6 x 3,0 mm, co sprawia, że zalicza się ona do jednych z największych. Cechą wyróżniającą ten rodzaj diody jest możliwość uzyskiwania dużej jasności, która sięga nieco ponad 18 candeli. Moc diody to 0,5 W, a skuteczność świetlna zawiera się w zakresie od 80 do 110 lm/W.

Jednym z najciekawszych typów diod SMD jest 5050. Ten rodzaj ma aż 5,0 x 5,0 milimetra, przy mocy 0,2 W. Dioda 5050 jest w stanie osiągnąć skuteczność świetlną na poziomie 80–90 lm/W. Diody 5050 są oferowane również w wariantach, pozwalających na emitowanie światła barwnego przez pojedynczą płytkę. 5050 w wersji RGB dają możliwość uzyskiwania światła kolorowego. Są oferowane również diody 5050 w wersji RGBW. Dioda tego typu oprócz światła czerwonego, niebieskiego i zielonego ma również składową białą o wybranej temperaturze barwnej. Daje to możliwość uzyskiwania bardzo czystego białego światła, co w przypadku barwy uzyskiwanej ze zmieszania składowych RGB nie zawsze daje dobry efekt.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium