KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10311Nie polecam44

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Sposoby zasilania długich odcinków taśm LED

Sposoby zasilania długich odcinków taśm LED

Taśmy LED to najdoskonalszy sposób na wykonanie oświetlenia dekoracyjnego lub meblowego. Wąskie i płaskie paski z ledami można bez problemu ukryć w zabudowach z płyt kartonowo-gipsowych i oświetlać zarówno płaszczyzny ścian i sufitów, jak i rozmaite wnęki, półki czy podświetlać inne materiały lub przedmioty. Taśmy LED bardzo łatwo można też wkomponować w meble bądź elementy wyposażenia bez konieczności przeróbek lub daleko posuniętych ingerencji w konstrukcję. Ze względu na łatwy montaż – czy to bezpośrednio na powierzchni, o ile ma ona odpowiednie parametry, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła i wytrzymałość termiczną, czy też na specjalnych profilach – instalacja taśmy nie stanowi żadnego problemu. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego zasilacza i jego prawidłowe podłączenie. Zobaczmy, o czym trzeba pamiętać, podczas instalowania zasilania taśm LED.

Co warto wiedzieć o taśmach LED?

Możliwości szybkiego stworzenia rozmaitych aranżacji świetlnych to jedna z największych zalet taśm LED. Dzięki dobraniu odpowiedniego typu diod można uzyskać zarówno efekty ciągłej linii świetlnej, jak i rozproszonych punkcików. Ze względu na różne kąty rozsyłu światła, taśm można użyć zarówno do podświetlania konkretnych miejsc, jak i oświetlania większych powierzchni.

Taśmy LED są oferowane w rodzajach różniących się od siebie typem użytych diod. Można znaleźć zarówno diody o mniejszych, jak i większych rozmiarach, a także odmiennym natężeniu emitowanego światła. Na taśmach mogą być zamontowane diody o świetle białym z różną temperaturą barwową, jak i kolorowe. Wśród nich są też modele, które pozwalają na uzyskanie różnych efektów świetlnych.

Ważnym parametrem taśmy LED jest liczba diod przypadająca na 1 metr jej długości. Możliwe są różne zagęszczenia, np. 30, 60 albo 120 diod na metr. W zależności od typu użytych diod, a zwłaszcza ich mocy oraz odległości między nimi taśma pozwala na osiąganie różnych efektów świetlnych, a także ma różne zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Taśmy LED mogą być montowane w kawałkach o różnej długości. Można bez przeszkód dzielić je na krótsze fragmenty, zwykle o długości około 1 metra, trzeba jednak pamiętać, że konieczne jest ich przecięcie w odpowiednio oznaczonym miejscu. W przeciwnym razie taśma może nie działać prawidłowo. Nie ma również przeszkód, by taśmy łączyć ze sobą w dłuższe ciągi, choć w takim przypadku trzeba pamiętać o odpowiednim zasilaniu.

Jak prawidłowo podłączyć taśmy LED?

Żeby taśma LED mogła działać, musi być, podobnie jak inne źródła światła, zasilana energią elektryczną. Taśmy funkcjonują zwykle, korzystając z prądu stałego o napięciu 12 albo 24 V, niezbędny więc będzie odpowiedni zasilacz, który będzie przekształcał prąd zmienny czerpany z sieci, na stały o odpowiednim napięciu. Dla zapewnienia poprawnego działania taśmy ilość prądu dostarczana przez zasilacz musi odpowiadać poborowi mocy zainstalowanych na niej diod.

Dobór właściwego zasilacza wymaga więc pomnożenia zapotrzebowania na energię, jaką generuje 1 metr bieżący taśmy przez przewidywaną długość taśmy. Do poprawnego działania moc zasilacza powinna być o około 20% większa od wartości podanej przez producenta taśmy. Zapas energii pozwoli na stabilniejszą pracę zasilacza.

Krótsze odcinki taśm mogą być łatwo podłączone do zasilacza, czy to przez zlutowanie końcówek, czy przez użycie odpowiednich złączek lub skręcenie przewodów. W takim przypadku oznaczony kolorem czarnym przewód „–” podłącza się do masy taśmy, a przewód prądowy czerwony do „+” taśmy. Warto pamiętać, że w przypadku taśm z diodami RGB, które mają możliwość świecenia w różnych kolorach, potrzebny będzie sterownik, montowany między zasilaczem a taśmą. W takim przypadku będziemy mieli do czynienia z wyjściem prądowym sterownika z 3 przewodami prądowymi, po jednym dla każdego rodzaju barwy światła (RGB).

Nieco trudniejsze jest podłączenie taśm o większej długości. Jest to spowodowane tym, że ze względu na opór układu wraz z długością taśmy spada wartość napięcia trafiającego do kolejnych diod. W efekcie tego zjawiska taśma może świecić nierównomiernie lub nie działać wcale. Z takimi sytuacjami możemy mieć do czynienia wówczas, gdy długość taśmy przekracza 5 metrów.

Sposobem na poradzenie sobie w tej sytuacji będzie podłączenie taśmy równolegle w taki sposób, by przewody prądowe dochodziły do niej w kilku miejscach. Wymaga to oczywiście pociągnięcia przewodu wzdłuż montowanej taśmy lub tylko wyprowadzenia go w odpowiednich miejscach. Inną metodą będzie podłączenie napięcia z obu stron taśmy LED. Jeśli montowana taśma wykorzystuje diody RGB, wówczas zasilanie powinno być prowadzone od sterownika, oddzielnym przewodem dla każdego wyjścia.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium