
Lampy sufitowe to podstawowe źródło światła niemal w każdym pomieszczeniu, zarówno w domach prywatnych, jak i w pomieszczeniach użytku publicznego. Podnosi komfort oraz umożliwia funkcjonowanie po zmroku. Producenci prześcigają się w coraz nowszych propozycjach oświetleniowych, jednak użytkownicy coraz częściej sięgają po energooszczędną i wydajną technologię LED. Bez wątpienia – największą popularnością cieszą się plafony i panele LED. Jaka jest ich specyfika? Czym się od siebie różnią? Odpowiadamy!
Oświetlenie sufitowe stanowi główne źródło światła w wielu pomieszczeniach, zarówno użytku domowego, jak i publicznego. Bardzo ważne jest, aby podczas jego doboru zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość światła. Produktów na rynku jest wiele. Użytkownicy coraz chętniej skłaniają się ku technologii LED, która zapewnia energooszczędność, wydajność oraz szeroki wybór różnorodnych produktów. W zakresie oświetlenia sufitowego szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się plafony oraz panele LED, którym poświęcimy ten artykuł.
Specyfika plafonów LED
Plafony LED to uniwersalny rodzaj oświetlenia, który już od kilku lat cieszy się sporym zainteresowaniem na rynku. Całą swoją powierzchnią przylegają do sufitu, co jest ich najbardziej charakterystyczną cechą. Znajdują zastosowanie w wielu pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu. W domach najczęściej montowane są nie tylko w kuchni czy salonie, ale również garderobie i łazienkach. W przestrzeniach komercyjnych plafony LED doskonale sprawdzają się np. w poczekalniach czy korytarzach.
Plafony LED wyróżniają się szeregiem niewątpliwych zalet użytkowych. Przede wszystkim są energooszczędne. W porównaniu z tradycyjnymi świetlówkami cechuje je zdecydowanie niższy pobór mocy. Są również trwałe, łatwe w montażu, zapewniają równomierne, rozproszone światło, które pozwala na optymalne oświetlenie nawet dużej powierzchni.
Plafony LED można podzielić na ze względu na sposób montażu. Pod tym względem wyróżniamy plafony nadtynkowe i podtynkowe (przeznaczone do sufitów podwieszanych).
Charakterystyka paneli LED
Panele LED to oświetlenie występujące w formie spłaszczonego kwadratu, prostokąta lub koła. Świecą całą swoją powierzchnią, dlatego też - podobnie jak plafony - zapewniają równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Zapewniają szereg zalet typowych dla oświetlenia LED. Są więc energooszczędne, bezpieczne dla ludzi i środowiska naturalnego (nie zawierają rtęci) i nie występuje w nich efekt „migotania” światła.
Panele LED najczęściej znajdują zastosowanie w szpitalach, biurach oraz innych przestrzeniach użytku publicznego.
Panele LED również występują w różnych wariantach. Wyróżniamy panele natynkowe, natynkowe slim oraz podtynkowe.