KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10304Nie polecam42

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Normy i przepisy dotyczące oświetlenia ulicznego

Normy i przepisy dotyczące oświetlenia ulicznego

Oświetlenie uliczne to jeden z najważniejszych czynników wpływających na bezpieczeństwo użytkowania dróg. To dzięki niemu zarówno kierowcy pojazdów mechanicznych, jak i rowerzyści czy piesi mają zapewnione optymalne warunki do poruszania się, co wpływa również na komfort podczas pokonywania wyznaczonej trasy. Jak potwierdzają badania, odpowiednie oświetlenie uliczne ma bezpośredni wpływ na zmniejszenie liczby wypadków w porze nocnej, a nawet ograniczenie incydentów na tle rabunkowym.

Oświetlenie uliczne a regulacje prawne

Obowiązujące przepisy prawne regulują kwestie oświetlenia w różnych obszarach przestrzeni publicznej. Drogi, ulice, place, alejki w parku itp. wymagają nieco innego oświetlenia, dlatego też należy kierować się różnymi regulacjami, które odnoszą się do konkretnych przypadków. Normy dotyczące oświetlenia przestrzeni publicznej określone zostały przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN) i na tej podstawie Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) opracował obowiązujące obecnie serię norm PN-EN 13201:2007 “Oświetlenie dróg”, składającą się z 4 części:

  • PKN-CEN/TR 13201-1:2007 „Oświetlenie dróg. Część 1: Wybór klas oświetlenia” (to normy, które pozwalają na dobór odpowiedniej klasy oświetlenia),
  • PN-EN 13201-2:2007 „Oświetlenie dróg. Część 2: Wymagania oświetleniowe” (zawiera zbiór informacji, które dotyczą wymagań fotometrycznych dla poszczególnych klas oświetleniowych zgodnie z potrzebami dróg i uwarunkowań środowiskowych),
  • PN-EN 13201-3:2007 „Oświetlenie dróg. Część 3: Obliczenia oświetleniowe” (wytyczne dotyczące metod obliczeniowych przy projektowaniu oświetlenia ulicznego),
  • PN-EN 13201-4:2007 „Oświetlenie dróg. Część 4: Metody pomiarów parametrów oświetlenia” (określa m.in. zasady wykonywania pomiarów oświetlenia drogowego i warunków, w jakich powinny być one przeprowadzane).

Modernizacja oświetlenia w przestrzeni publicznej

Oświetlenie uliczne coraz częściej wymaga gruntownej modernizacji. W wielu miejscowościach nadal funkcjonują systemy oświetlenia zaprojektowane jeszcze w latach 70. czy 80. ubiegłego wieku. Wiele rozwiązań jest już przestarzałych. Modernizacja ma na celu nie tylko przystosowanie oświetlenia do obecnie obowiązujących norm, ale również obniżenie kosztów eksploatacji. Obecne standardy kładą nacisk nie tylko na parametry oświetleniowe, ale również aspekty środowiskowe czy wygląd instalacji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium