KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10296Nie polecam44

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Najważniejsze parametry żarówek LED

Najważniejsze parametry żarówek LED

Od czasu pojawienia się żarówek LED na rynku tradycyjne halogeny tracą swoją popularność. Nowoczesność, energooszczędność i długa żywotność sprawiają, że coraz częściej użytkownicy decydują się na wymianę źródła światła nie tylko w domach mieszkalnych, ale także obiektach użyteczności publicznej. Ponadto, doceniane także za szybką reakcję i wysokie bezpieczeństwo. Podstawą zadowolenia jest jednak ich prawidłowe dobranie. Sprawdź, na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze żarówek LED!

Żarówki LED to źródło światła, które zachęca przede wszystkim wyjątkowo długą żywotnością. Mogą bezproblemowo działać nawet przez 15 lat, zapewniając jasne światło. Kolejną istotną zaletą, która przekonuje użytkowników, jest ich energooszczędność, a to oznacza mniejsze rachunki za prąd. Są nawet o 80% oszczędniejsze niż tradycyjne żarówki. Oprócz tego zapewniają krótki czas reakcji i całkowite bezpieczeństwo ze względu na brak toksycznej rtęci oraz szkodliwego promieniowania UV. Z powodzeniem mogą być wykorzystane do oświetlania domów czy pomieszczeń użytku komercyjnego.

Podczas doboru żarówek LED warto zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów, które będą miały bezpośredni wpływ na jakość oświetlenia.

Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze żarówek LED?

  • Strumień świetlny. Wyrażany jest w lumenach (lm). W dużym uproszeniu można opisać strumień świetlny jako wartość, która informuje nas, jak mocno będzie świeci nasza żarówka. Im wyższa wartość strumienia świetlnego, tym więcej światła będzie pochodzić z jego źródła.
  • Moc. Podawana jest w watach (W) i wskazuje na pobór prądu generowanego przez diody i układ ich zasilania. Trzeba jednak pamiętać, że nie jest to wartość, która określa, jak mocno będzie świecić nasza żarówka (wielu klientów właśnie w ten sposób interpretuje moc). Zatem w zależności od efektywności diod czy sprawności układu strumień świetlny może znacznie różnić się w żarówkach o różnej mocy. Wyboru żarówki nie należy ograniczać więc wyłącznie do tego parametru.
  • Wydajność świetlna. Określana jest na podstawie dwóch wymienionych wyżej parametrów, czyli strumienia świetlnego oraz mocy. Wartość wydajności świetlnej uzyskamy, dzieląc strumień świetlny (lm) przez moc (W). W ten sposób dowiemy się, jak oszczędna i skuteczna będzie wybrana przez nas żarówka LED. Im wyższy współczynnik otrzymamy, tym lepiej. Standardową wartością dla źródeł światła LED jest wydajność rzędu 70-140 lm/W.
  • Współczynnik oddawania barw CRI. To jeden z głównych parametrów, na który trzeba wziąć uwagę przy wyborze żarówek LED. Informuje nas o stopniu wiernego oddawania barw przedmiotów przy sztucznym świetle w porównaniu ze światłem naturalnym (słonecznym, inaczej wzorcowym). Dzięki tej wartości dowiemy się, czy przedmioty będą wyglądały “naturalnie” w danym świetle. Odniesieniem jest światło słoneczne o wartości Ra=100. Wysoki wskaźnik CRI oznacza światło neutralne i najbardziej przyjazne dla człowieka. Żarówki o niskim CRI emitują światło, które sprawia, że barwy wyglądają nienaturalnie, mogą też niekorzystnie wpływać na samopoczucie użytkowników.
  • Barwa światła. Określana jest poprzez temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach (K). Również wpływa na samopoczucie użytkowników oraz estetykę pomieszczeń. Wyróżniamy trzy podstawowe barwy światła:

- barwę ciepłą (poniżej 3300 K) - barwa odpowiadająca światłu, nadaje się do miejsc przeznaczonych do wypoczynku,

- barwę neutralną (od 3300 K do 5300 K) - barwa pośrednia, dzienna, odpowiednia do oświetlenia ogólnego w miejscach, które nie wymagają wysiłku wzrokowego, np. korytarze, przedsionki itp.,

- barwę zimną (powyżej 5300 K) - tzw. błękitna, gdyż przypomina barwę nieba w słoneczny i bezchmurny dzień. Najlepiej nadaje się do miejsc, w których pracujemy, gdyż poprawia zdolność koncentracji.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium