KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10311Nie polecam44

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Montaż taśm LED. Zasady postępowania

Montaż taśm LED. Zasady postępowania

Oświetlenie dekoracyjne jest ważnym elementem wystroju wnętrza, zarówno przy aranżacji poszczególnych pomieszczeń w domu, jak i podczas urządzania wnętrz komercyjnych – biur, punktów usługowych lub sklepów. Podświetlenie mebli oraz stałych elementów, np. wnęk, półek, stopni schodów pozwala na wykreowanie odpowiedniej atmosfery i ułatwia korzystanie z wyposażenia. Szczególnie atrakcyjne wizualnie efekty można osiągnąć, korzystając z taśm LED. Są one łatwe w montażu, nie nagrzewają się zbytnio, są lekkie, a dzięki niewielkim rozmiarom można je zmieścić niemal wszędzie. Zainstalowane taśmy pozostają niewidoczne dla patrzących, a ze względu na dużą dostępność rozmaitych modeli łatwo dobrać produkt, który zapewni pożądane efekty świetlne. Zobaczmy, jakie są rodzaje taśm LED i w jaki sposób można je zamontować.

Gdzie można zamontować taśmy LED?

Taśmy LED to nic innego jak umieszczony na cienkim pasku elastycznego tworzywa sztucznego rząd diod LED połączony ze sobą przewodami elektrycznymi. Dzięki temu, że taśma jest giętka i bardzo cienka łatwo można ją dopasować do niemal każdego kształtu, a także bez problemu ukryć, by pozostawała niewidoczna. Taśmy LED mogą być wykorzystywane jako oświetlenie meblowe do podświetlania półek, uatrakcyjniania wyglądu bryły szafek, kredensów lub regałów.

 

Taśmy LED znakomicie nadają się do wykorzystywania przy różnych elementach zabudowy meblowej czy konstrukcji z płyt kartonowo-gipsowych. Można za ich pomocą oświetlać najbardziej fantazyjne sufity podwieszane, półki czy wszelkiego typu obudowy. Taśm LED można używać również do podświetlania schodów, poręczy i progów. Sprawdzają się również w kuchniach i łazienkach, choć w tym przypadku trzeba pamiętać o właściwym stopniu zabezpieczenia przed wodą. Bardzo ciekawe efekty można uzyskać, oświetlając taśmami LED przestrzeń za telewizorem lub elementy obudowy kominka.

 

Równie szerokie pole do popisu mają osoby, które będą chciały skorzystać z taśm LED w obiektach komercyjnych. Poza podświetlaniem mebli i rozmaitych zabudów, taśmy LED bardzo dobrze nadają się do podkreślania wyglądu firmowego logotypu, ozdabiania lad recepcyjnych, czy montażu jako elementów doświetlających ściany lub podłogi. Dyskretne podświetlenia mogą też być użyte jako pomoc przy organizowaniu ruchu klientów, np. wskazując na rozmieszczenie wejść, kierując do punktu obsługi klienta czy zwracając uwagę na różne ważne dla użytkowników obszary, choćby kanapy, na których można odpocząć lub poczekać na swoją kolej.

 

Jak wygląda taśma LED i co jest ważne przy montażu?

Taśmy LED są zwykle oferowane w kawałkach o standardowej długości będącej wielokrotnością 1 metra. Zwykle dostępne są kawałki 5-metrowe, choć taśmy mogą być również sprzedawane w krążkach 25- czy niektórych przypadkach 50-metrowych.

 

Jednym z ważniejszych parametrów taśmy LED jest ilość diod, która jest umieszczona na kawałku o określonej długości. Zazwyczaj podaje się ją dla fragmentu o długości 5 metrów lub kawałka 1-metrowego. Taśmy oznaczone 600 LED 5M oraz 120 LED 1M będą miały taką samą ilość diod.

Co istotne taśmy LED mogą być cięte na mniejsze kawałki, jednak ich przecięcie jest możliwe tylko w specjalnie oznaczonych na ich powierzchni punktach. Jeśli taśmę przytniemy w innym miejscu, ryzykujemy jej nieodwracalne uszkodzenie.

 

Poza ilością diod liczy się również pobierana przez nie moc. W danych technicznych taśmy zawsze można znaleźć jakie jest jej zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wartość ta jest podawana w watach na 1 metr długości taśmy i wynika z ilości oraz typu diod, jakie są na niej umieszczone.

Typ diod, z jakich jest zrobiona taśma, przesądza również o tym, jaką jasność będzie można uzyskać przy danym zagęszczeniu. Określa również zużycie prądu, ale także możliwości uzyskiwania różnych efektów świetlnych, np. różnych barw, efektu migotania czy przechodzenia kolorów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zagęszczenie diod i ich moc decyduje o tym, jak będzie wyglądało podświetlenie. Jeśli użytkownikowi zależy na odseparowanych od siebie punktach świetlnych, powinien decydować się na zakup taśmy o mniejszym zagęszczeniu, jeżeli zaś linia światła ma być możliwie jednolita i regularna korzystniejsze będzie możliwie duża liczba diod na 1 metrze długości taśmy.

Przy oświetleniu dekoracyjnym liczy się również kąt rozsyłu światła. W zależności od tego, jaki rezultat ma dawać podświetlenie, strumień może być rozsyłany bardzo szeroko lub padać na bardzo ograniczoną przestrzeń.

 

Przy wyborze taśm trzeba również zwrócić uwagę na to, jaki stopień ochrony przed wilgocią jest ona w stanie zaoferować. Przy montażu w kuchni, a zwłaszcza w łazience współczynnik IP oznaczający odporność na pył i zachlapanie powinien wynosić od 65 do 68 w zależności od tego, gdzie taśma będzie zamocowana. Im bliżej miejsca narażonego na kontakt z wodą tym stopień ochrony powinien być wyższy.

 

Instalowanie taśmy LED

Instalowanie taśmy LED jest stosunkowo proste. W większości przypadków jest ona dostarczana wraz ze znajdującą się na spodzie taśmą samoprzylepną, więc po usunięciu osłonki może być łatwo przymocowana do dowolnej spoistej, płaskiej i czystej powierzchni. Taśmy mogą być przyklejane zarówno bezpośrednio na różnych powierzchniach, jak i mocowane za pomocą specjalnych profili z tworzywa sztucznego lub aluminium.

 

Warto pamiętać, że aluminiowy profil pomoże w odprowadzaniu ciepła. Taki sposób montażu będzie więc zalecany tam, gdzie taśma ma wysoką moc i ma działać przez dłuższy czas. Przyklejenie taśm bezpośrednio do powierzchni ściany czy mebla jest możliwe wówczas, gdy mają one odpowiednią wytrzymałość termiczną.

 

Przed przyklejeniem taśmy należy dobrze odmierzyć i przyciąć odpowiednie fragmenty, pamiętając o tym, by ciąć wyłącznie w wyznaczonych miejscach. Kawałki taśm mogą być nie tylko dzielone, ale również ze sobą łączone. Można to zrobić albo stosując specjalne gotowe szybkozłączki, albo lutując ze sobą przewody, w które jest wyposażona każda taśma.

 

Prawidłowe działanie taśmy wymaga podłączenia źródła zasilania. Może nim być odpowiedni zasilacz, a w przypadku taśm z diodami pozwalającymi na zmianę barwy czy uzyskiwanie różnych dodatkowych efektów świetlnych także sterownik. Moc zasilacza powinna być dopasowana do poboru mocy przez taśmę i przekraczać potrzebną wartość o około 20%. Jeśli taśma ma większą długość, dobrym rozwiązaniem będzie podłączenie większej liczby zasilaczy o odpowiednio niższej mocy, co pomoże w zapewnieniu jednakowej wartości napięcia na całej długości listwy. Żeby obliczyć potrzebną moc zasilacza, należy pomnożyć jej długość przez pobór mocy dla 1 metra, a uzyskany wynik pomnożyć przez 1,2. Uzyskaną moc należy zaokrąglać w górę, zawsze decydując się raczej na zasilacz mocniejszy niż słabszy.

 

Podłączenie zasilacza do taśmy LED wymaga połączenia jej przewodów z odpowiednimi wyjściami zasilacza. Przewód masowy (czarny) powinien trafić do wyjścia oznaczonego „–” lub czarnym kolorem, a przewód czerwony podłączamy do „+”. W przypadku taśm kolorowych będziemy mieli do czynienia z 4 przewodami. Czarnym masowym oraz 3 przewodami z „+”. Tu jednak wszystkie końcówki muszą być połączone z wyjściami sterownika, który dopiero jest łączony z zasilaczem.

Warto pamiętać, że zasilacz ma zarówno wejście, do którego podłączamy prąd sieciowy o napięciu 230 V, jak i wyjście, które dostarcza prądu o napięciu dopasowanym do typu taśmy, tj. 12 lub 24 V. Wejście dla napięcia zewnętrznego jest oznaczane jako „input AC”, a wyjście jako „output DC”. Pomyłka spowoduje uszkodzenie taśmy, może też grozić porażeniem prądem.

Instalując taśmy LED, trzeba pamiętać o zaizolowaniu połączeń przewodów, jeśli nie wykorzystywaliśmy do tego celu bezpiecznych szybkozłączek. Najprostsze będzie skorzystanie z powszechnie dostępnej samoprzylepnej izolacji z tworzywa sztucznego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium