
Żarówki halogenowe pojawiły się po raz pierwszy w latach 60 ubiegłego wieku. Od tego momentu pojawiają się one we wszystkich miejscach, w których stosowano żarówki tradycyjne. Od klasycznych różni je fakt, że nie ciemnieją z czasem. Otóż wysoka temperatura w tradycyjnej żarówce, sprawia, że wolfram, z którego wykonana jest skrętka, zaczyna parować. Następnie skondensowany osadza się w chłodniejszych rejonach lampy, w postaci cienkiej powłoki na wewnętrznej ściance bańki. Z czasem zjawisko powoduje zmniejszenie ilości emitowanego światła. W żarówkach halogenowych do obojętnego gazu, jaki jest stosowany do wypełnienia żarówki, oddaje się śladowe ilości pierwiastków z grupy halogenów. W ten sposób inicjuję się zjawisko nazywane halogenowym cyklem regeneracyjnym.
Do czego wykorzystuje się lampy halogenowe
Wybierając lampy halogenowe zwraca się uwagę przede wszystkim na dwa czynniki – napięcie zasilające oraz moc źródła światła. Wybór napięci a sprowadza się do 230, 24 lub 12 V. Decyzję należy podjąć na podstawie dostępnych źródeł zasilania. Nieco więcej problemu może sprawiać dobór odpowiedniej mocy. W tym wypadku warto kierować się następującymi wytycznymi. Otóż moc lamp wiszących powinna wynosić 60-75 W. światła boczne mogą być słabsze, w granicach 15-25 W. W łazience wystarczająca będzie moc w granicach 25-40 W. W kuchni konieczne jest przynajmniej jedno źródło światła o mocy 40 – 60 W.
Jak oprawić halogeny
Lampy halogenowe wymagają odpowiedniej oprawy. Wybierając je, nie musimy skupiać się wyłącznie na kształcie okrągłym. Na rynku znajdziemy oprawy kwadratowe, czy takie, które posiadają więcej niż jedno źródło światła. Należy również zwrócić uwagę na materiał, z jakiego wykonana jest oprawa halogenowa. Rozróżniamy oprawy: stalowe, aluminiowe i szklane. Podstawowym rodzajem opraw są oczka sufitowe wykonane ze stali. Ich atutem jest niska cena. Ponadto występują w różnych wersjach kolorystycznych, dzięki czemu są stylowym elementem dekoracyjnym. Jako element wystroju wnętrz sprawdzają się również oprawy wykonane z aluminium. Ze względu na dużą łatwość formowania tego materiału, na rynku znajdziemy oprawy kwadratowe, okrągłe, podwójne, potrójne oraz poczwórne. Ostatnim typem są oprawy szklane. I w tym wypadku mamy wybór: istnieją oczka cieniutkie, subtelnie odstające od sufitu, jak i te, które tworzą masywną bryłę.