
Popularność żarówek LED stale rośnie. Doskonała jakość emitowanego światła, długa żywotność, krótki czas reakcji przy włączaniu oraz widoczna oszczędność (nawet do 80%, w porównaniu z żarówkami tradycyjnymi) sprawiają, że coraz częściej klienci sięgają po takie rozwiązanie. Decydując się na ich zakup, warto jednak je odpowiednio przemyśleć ich wybór. Dzielimy się wiedzą, dzięki której dowiesz się, jakie są najważniejsze cechy żarówek, na podstawie których warto dokonać selekcji.
Żarówki LED to źródło światła, które wykorzystuje diody elektroluminescencyjne. Ich główną zaletą jest energooszczędność. Ich oszczędność w stosunku do żarówek tradycyjnych sięga 80%. To jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się właśnie na to rozwiązanie. Dodatkowo doceniane są również za krótki czas reakcji, gdyż uruchamiają się bezpośrednio po naciśnięciu włącznika (bez fazy mrugania światła).
Kupując żarówki LED, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników, które będą mieć bezpośredni wpływ na komfort ich późniejszego użytkowania.
Najważniejsze cechy żarówek LED
- Rodzaj gwintu. W pierwszej kolejności trzeba określić, jaki rodzaj gwintu powinna mieć żarówka LED. Najpopularniejsze typy gwintowania to E27, GU10, MR16, E14 i G9.
- Moc żarówki. Określa, jak mocno będzie świecić wybrana żarówka LED. W tym przypadku bardzo wiele zależy od tego, do jakich zastosowań potrzebujemy źródła światła. Co więcej, należy pamiętać, że żarówki LED są znacznie mocniejsze niż tradycyjne (stąd też w dużej mierze wynika ich energooszczędność). Przykładowo, jeśli poszukujemy źródła światła, które zastąpi nam tradycyjną żarówkę 60 W, możemy wybrać żarówkę w technologii LED 10 W.
- Napięcie. Należy też określić typ napięcia, w jakim będzie pracować żarówka. Do wyboru mamy napięcie standardowe 230 V, jakie jest w sieci w Polsce, a także 12 V, czyli obniżone i wymagające zewnętrznego zasilacza.
- Temperatura barwowa. To istotna kwestia, gdyż w dużej mierze wpływa na komfort przebywania w pomieszczeniu, w jakim została zastosowana wybrana żarówka LED. Temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K) określa barwę źródła światła. Dzielimy ją na trzy podstawowe grupy: światło białe ciepłe, światło białe neutralne, światło białe zimne.
- Kształt żarówki. To kwestia, która w znacznej mierze zależy od naszych upodobań, a także wielkości i stylu posiadanej oprawy oświetleniowej, w jakiej będzie występować żarówka. Na rynku mamy do wyboru żarówki o różnych kształtach, w tym m.in. kuliste czy bardzo mocne reflektory. W tradycyjnych oprawach zwykle zastosowanie znajdują klasyczne żarówki o kształcie świecowym.