KOLORENO
" "

99,6% kupujących poleca tego sprzedawcę

Polecam10311Nie polecam44

Zgodność z opisem
5
Koszt wysyłki
Obsługa kupującego
5

 

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639
 

Blog

KOLORENO
Rzemieślnicza 11
34-130 Kalwaria Zeb.
e-mail:
sklep@koloreno.pl
tel.:
790 514 222
NIP: PL5512456639

Blog o oświetleniu LED

W odpowiedzi na liczne zapytania naszych Klientów, stworzyliśmy miejsce, w którym dzielimy się fachową wiedzą na temat oświetlenia LED. To tutaj odpowiadamy na pytania związane z kosztami eksploatacji oświetlenia LED, a także podpowiadamy jak wybrać odpowiednią żarówkę. Jeżeli są Państwo głodni wiedzy i chcieliby wiedzieć więcej, zapraszamy do kontaktu z naszym zespołem.

DARMOWA DOSTAWA

DARMOWA DOSTAWA OD 500 zł.

Ładowanie...

Jak działa oświetlenie LED?

Jak działa oświetlenie LED?

Jak działa oświetlenie LED?

Dioda LED, czyli dioda elektroluminescencyjna, to powszechnie stosowany element w oświetleniu, wykorzystywany w różnych zastosowaniach, od oświetlenia ulicznego po telewizory i telewizory komputerowe. W tym artykule omówimy podstawową teorię działania diod LED i jak przetwarzają one energię elektryczną na światło.

Podstawowa teoria działania diod LED

Dioda LED działa na zasadzie zjawiska elektroluminescencji, czyli emisji światła przez materiał, który został poddany działaniu prądu elektrycznego. W diodzie LED, materiałem tym jest półprzewodnik, zwykle w postaci cienkiej warstwy krzemu lub galuazotku. Elektrony w półprzewodniku są związane z atomami, ale w momencie podania prądu elektrycznego, elektrony zaczynają się przemieszczać i opuszczać swoje pozycje, tworząc strefę zwaną strefą zubożenia (deplecji). W tym momencie elektrony zewnętrzne mogą przeskoczyć do strefy zubożenia, wchodząc w interakcję z dziurami, czyli brakującymi elektronami, co powoduje emisję fotonów - czyli światła.

Jednym z ważnych parametrów diody LED jest jej napięcie progowe, czyli minimalne napięcie, które musi zostać zastosowane, aby dioda LED zaczęła emitować światło. Wartość ta różni się w zależności od koloru diody LED i materiału półprzewodnika. Na przykład dioda LED z czerwonym światłem ma zwykle napięcie progowe w zakresie od 1,8 do 2,2 V, podczas gdy dioda LED z niebieskim światłem ma napięcie progowe w zakresie od 2,8 do 3,6 V.

Rodzaje diod LED

Dioda LED może być produkowana w różnych kolorach, w tym czerwonym, zielonym, niebieskim, białym i wielu innych. Różne kolory diod LED osiągane są przez dodawanie różnych domieszek do materiału półprzewodnika. Na przykład domieszki fosforu dodawane do diody LED z niebieskim światłem mogą przetwarzać niebieskie światło na białe światło, podczas gdy domieszki galu i arsenku indu dodane do materiału półprzewodnika mogą dać diodę LED o czerwonym kolorze.

Dioda LED może być również wytwarzana w różnych kształtach i rozmiarach, w tym w formie prostych diod, matryc lub taśm LED. Taśmy LED są popularnym rozwiązaniem w dzisiejszych czasach i znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak oświetlenie wnętrz, podświetlanie telewizorów i monitorów, reklama i wiele innych.

Przykładowe produkty:

  • Taśma LED 12V COB 480LED 1m IP20 biały neutralny 4500K dostępna na stronie internetowej koloreno.pl [1]. Taśma ta wykorzystuje technologię COB (Chip on Board), która pozwala na osadzenie wielu diod na małej przestrzeni. Taśma ma długość 1 metra, jest w kolorze białym neutralnym o temperaturze barwowej 4500K i posiada stopień ochrony IP20.

  • Taśma LED 12V 2835 300LED 5m IP20 biały ciepły 3000K premium z 3-letnią gwarancją, również dostępna na stronie koloreno.pl [2], to taśma o długości 5 metrów, w kolorze białym ciepłym o temperaturze barwowej 3000K. Taśma posiada stopień ochrony IP20 i jest objęta 3-letnią gwarancją.

  • Taśma LED 12V 3528 600LED 5m IP20 biały zimny 6000K premium z 3-letnią gwarancją, dostępna na stronie koloreno.pl [3], to taśma o długości 5 metrów, w kolorze białym zimnym o temperaturze barwowej 6000K. Taśma posiada stopień ochrony IP20 i jest objęta 3-letnią gwarancją.

Podsumowanie

Dzięki temu artykułowi dowiedzieliśmy się, jak działa dioda LED oraz jakie są jej podstawowe parametry i rodzaje. Przyjrzelismy się także taśmom LED, które są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dziedzinie oświetlenia. Zastosowanie taśm LED jest bardzo szerokie i pozwalają one na osiągnięcie różnych efektów w zależności od potrzeb użytkownika. Jeśli planujesz zakup taśmy LED, warto zwrócić uwagę na jej długość, stopień ochrony, kolor światła oraz gwarancję.

Odnośniki:
[1] https://koloreno.pl/tasmy-led/tasma-led-12v--cob--480led--1m--ip20--bialy-neutralny-4500k
[2] https://koloreno.pl/tasmy-led/tasma-led-12v--2835--300led--5m--ip20--bialy-cieply-3000k--premium-z-3-letnia-gwarancja
[3] https://koloreno.pl/tasmy-led/tasma-led-12v--3528--600led--5m--ip20--bialy-zimny-6000

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium