
Oświetlenie LED staje się obecnie poważną konkurencją dla tradycyjnych świetlówek liniowych. I chociaż jest droższe, to jednak początkowa inwestycja szybko się zwraca, gdyż technologia LED zapewnia wyjątkową wydajność, energooszczędność oraz bardzo długą żywotność. Rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że sztuczne oświetlenie bardzo często towarzyszy nam niemal przez cały dzień nie tylko w domu czy w pracy, ale również w sklepach, obiektach usługowych, urzędach, a także na ulicach. Podczas doboru źródeł światła warto więc zwracać uwagę nie tylko na kwestie efektywności i energooszczędności, ale i temperatury oraz natężenia, gdyż te dwie kwestie wpływają na nasze samopoczucie oraz stopień aktywności.
Specyfika tradycyjnych świetlówek liniowych
Tradycyjne świetlówki liniowe to lampy fluorescencyjne z grupy tzw. lamp wyładowczych. Światło wytwarzane jest w nich przez wyładowanie elektryczne w parach rtęci o niskim ciśnieniu. Powstaje wówczas światło ultrafioletowe, które zamieniane jest w światło widzialne za pomocą luminoforu.
Do tej pory świetlówki stanowiły podstawowe oświetlenie w obiektach biurowych, przemysłowych, urzędach, placówkach oświatowych, placówkach służby zdrowia i innych instytucjach.
Technologia świetlówek liniowych jest ciągle udoskonalana. Niemniej nadal wykazują pewne mankamenty podczas praktycznego zastosowania. Zaliczamy do nich m.in. sprawność zależną od temperatury otoczenia, stosunkowo niską trwałość (w porównaniu z LED) oraz zawartość szkodliwej rtęci.
Nowoczesne oświetlenie LED
Oświetlenie LED znajduje obecnie coraz częstsze zastosowanie w różnych dziedzinach naszego życia. Stanowi alternatywę dla opisywanych wyżej świetlówek liniowych. Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim oszczędność energii, która może sięgać nawet 50% w porównaniu ze świetlówkami liniowymi. LED-y wykazują również zdecydowanie mniejszą szkodliwość dla ludzi i środowiska naturalnego, co wynika przede wszystkim z wyłączenia z ich produkcji szkodliwych substancji, takich jak rtęć.
Trwałość LED wynosi średnio 50 tys. godzin, a producenci nieustannie pracują nad poprawą tego parametru. Na ich trwałość oraz niezawodność działania w różnych okolicznościach wpływają przede wszystkim układ zasilający oraz system odprowadzania ciepła.