
Taśma LED to bardzo popularny rodzaj oświetlenia ledowego o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywana jest zarówno w celach funkcjonalnych, jak i dekoracyjnych. Najczęściej występuje jako oświetlenie dodatkowe, np. przy lustrach, w garderobach czy pod szafkami, chociaż w wielu przypadkach sprawdza się też jako oświetlenie główne czy inwestycyjne. Do innych istotnych zalet taśm LED zaliczamy również elastyczność, energooszczędność oraz łatwość montażu. Produkty te dostępne są też w wielu kolorach oraz dużej gamie temperatury barwowej. Taśmy LED mogą być podzielone na mniejsze fragmenty. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak podzielić taśmę LED na mniejsze kawałki, koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią naszego artykułu.
Jak podzielić taśmę LED?
Możliwość dzielenia taśmy LED to jedna z niewątpliwych zalet tego produktu oświetleniowego. W ten sposób można uzyskać moduły o dowolnej długości, z których następnie tworzone jest oświetlenie dostosowane do konkretnych potrzeb. Jest to najlepszy sposób, aby stworzyć dowolną instalację świetlną o różnej długości, barwie czy sposobie sterowania.
Dzielenie taśmy LED jest stosunkowo proste. Każda taśma LED składa się z sekcji. Poszczególne sekcje oddzielone są zaznaczonymi miejscami, gdzie możemy wykonać cięcie. Ciąć należy wzdłuż wyznaczonej linii cięcia.
Jak połączyć taśmę LED z kablem?
Bez większego problemu połączymy taśmę LED z kablem. Aby to zrobić, najpierw musimy odkleić tylną izolację taśmy i umieścić ją na płaskiej powierzchni. Następnie nakładamy cynę na punkty lutownicze wyznaczone na taśmie. Kolejnym elementem będzie przylutowanie kabla do taśmy LED. Dzięki wcześniejszemu zalutowaniu kabli i taśmy, połączenie tych dwóch elementów nie powinno stanowić problemu. W ten sposób otrzymujemy trwałe połączenie.
Jak połączyć ze sobą dwie taśmy LED?
Bez większego problemu jesteśmy w stanie połączyć ze sobą dwie taśmy LED. Postępujemy bardzo podobnie jak w przypadku łączenia taśmy LED z kablem. Aby ułatwić sobie nieco pracę, wystarczy wcześniej zalutować styki i podkleić taśmę do powierzchni. Następnie lutujemy w odpowiednich miejscach, łącząc ze sobą dwa elementy.