
Z biegiem czasu oświetlenie LED zyskało sporą popularność. Obecnie, uznaje się je jako lepszy, nowoczesny zamiennik tradycyjnych żarówek. Poza swoimi właściwościami technicznymi – trwałością, oszczędnością, wydajnością – wyróżniają się także szerokim zakresem temperatur barwowych. Odcień ciepły, zimny czy neutralny – w zależności od wyboru pomieszczenie zyska całkiem inny efekt. Przedstawiamy charakterystykę poszczególnych barw światła oraz podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.
Oświetlenie LED jest coraz chętniej wybierane jako bardziej wydajna alternatywa dla tradycyjnych żarówek. Są nie tylko oszczędnie mocniejsze i trwalsze, ale również umożliwiają dobór odpowiedniej barwy światła. LED-y są dostępne w szerokim zakresie temperatur barwowych, dzięki czemu można dobierać je adekwatnie do specyfiki pomieszczeń oraz czynności, jakie są w nich najczęściej wykonywane.
W tym artykule podpowiemy, czym kierować się, wybierając barwę oświetlenia LED.
Czy barwa oświetlenia ma jakieś znaczenie?
Światło ma swoją określoną temperaturę barwową, która mierzona jest w stopniach Kelwina. Do tej pory najczęściej zwracaliśmy uwagę na moc światła, obecnie jednak coraz większe znaczenie ma również barwa światła. Dlaczego? Barwa światła ma bezpośredni wpływ na samopoczucie użytkowników danego pomieszczenia. Niewłaściwe źródło światła może sprawić, że we wnętrzu będzie panował nieprzyjemny nastrój. Oświetlenie będzie działać rozpraszająco, zamiast wprowadzać przyjemną atmosferę. Rola odpowiednio dobranego światła jest bardzo ważna nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, ale również we wnętrzach biurowych i wszędzie tam, gdzie ludzie przebywają wiele godzin w ciągu każdego dnia.
Krótka charakterystyka barwy światła
Wyróżniamy trzy podstawowe barwy światła: ciepłe, zimne i neutralne. Światło ciepłe nadaje wnętrzom przyjemny charakter. Sprawia, że pomieszczenia są bardzo przytulne, miłe i domowe. Jednocześnie takie oświetlenie może wprowadzać użytkowników w rozleniwienie, a nawet senność. Jest więc optymalne do pomieszczeń, które mają sprzyjać relaksowi. Może być wykorzystywane w domach, np. sypialniach czy salonach, a także w pomieszczeniach pracowniczych przeznaczonych do odpoczynku.
Światło neutralne jest najbardziej zbliżone do światła dziennego. To najbardziej uniwersalne oświetlenie, które może być zastosowane praktycznie w całej przestrzeni mieszkalnej czy biurowej. Ten kolor poprawia koncentrację i wydajność.
Światło o barwie zimnej daje wrażenie chłodu. Bardzo rzadko jest wykorzystywane we wnętrzach mieszkalnych. Barwa zimna LED często znajduje zastosowanie w przestrzeni publicznej, np. w korytarzach, garażach czy na parkingach. Bywa również wykorzystywana w domowym oświetleniu dekoracyjnym.